Wystawa – Iwona Chmielewska – „Abecadło” (8.05-8.06.2023 w Warszawie)


Gdzie i kiedy:

  • Warszawa, Biblioteka Wilanowska, ul Kolegiacka 3 – 08.05 – 08.06.2023

„Literobrazki” wymyślone i stworzone przez Iwonę Chmielewską pochodzą z książki Pierwsze abecadło wydanej przez Instytut Książki w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Książka jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym napisanych przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Od 2020 r. otrzymuje ją każdy pierwszoklasista w Polsce.

Stworzony przez Iwonę Chmielewską metaforyczny alfabet ukazuje wielowymiarowość sztuki, która nie tylko zachwyca swoją estetyką, ale też ma rozbudzać w dzieciach ciekawość do poznawania liter i nauki czytania, pobudzać do myślenia i zachęcać do własnej aktywności twórczej.

Zapraszam Was do zabawy i odkrywania słów i znaczeń w literach, które są obrazkami. Niech Oko będzie Otwarte jak O i niech Oświetla Obrazy. U niech będzie uważne jak Ucho, a R – Ruchliwe jak Ręce, którymi można Robić wszystko. Niech F  pachnie jak Fioletowe Fiołki, a K niech Kocha książki. Życzę Wam jeszcze dużo W, Wielkiego jak Wasza Wyobraźnia.

Iwona Chmielewska

Iwona Chmielewska – artystka o niezwykłej wrażliwości i dorobku twórczym, ilustratorka i twórczyni wydawanych na całym świecie autorskich picture booków. Jej książki publikowane były w Korei Południowej, Japonii, Hiszpanii, Francji czy Niemczech. Laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. Złotego Jabłka na Biennale Ilustracji w Bratysławie i trzykrotnie BolognaRagazzi Award (2011, 2013, 2020).


Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. W ramach kampanii rocznie blisko milion dzieci – noworodków, przedszkolaków, pierwszoklasistów – otrzymuje wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji na: www.wielki-czlowiek.pl

error

Obserwujcie nas i subskrubujcie nasze kanały :)

YouTube
YouTube
Instagram