Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego istnieje od 1818 roku. Jest jednym z najstarszych i jednocześnie najmniejszych ogrodów botanicznych w Polsce. Położony na Trakcie Królewskim – w bezpośrednim sąsiedztwie Łazienek Królewskich, Belwederu i Zamku Ujazdowskiego – jest szczególnym miejscem gromadzącym wspaniałe zbiory rodzimej i obcej flory (ponad 5 000 gatunków).
Kolekcje roślinne Ogrodu są podzielone na działy tematyczne, jak dział roślin ozdobnych, systematyki roślin czy flory niżowej Polski. Wyjątkowy nastrój tworzą majestatyczne pomnikowe drzewa. Niektóre, jak miłorząb chiński, szupin (perełkowiec) chiński czy jesion wyniosły mają ponad 200 lat. Kolekcje roślin tropikalnych są zgromadzone w szklarniach o zróżnicowanych warunkach klimatycznych.

Misję Ogrodu Botanicznego UW można streścić w jednym zdaniu: Odkrywamy, chronimy i uczymy o świecie roślin dla lepszej przyszłości ludzi.
Ogród jest instytucją naukową, od początku istnienia związaną z Uniwersytetem Warszawskim. Prowadzą m.in. badania nad biologią i ewolucją zapylania roślin, relacjami roślin ze zwierzętami zapylającymi, gatunkami roślin rosnącymi w miejscach silnie przekształconych przez człowieka oraz badania nad grzybami dotyczące m.in. zależności między grzybami i owadami.

Podstawowym zadaniem Ogrodu jest ochrona różnorodności biologicznej. Szczególnie cenne są rosnące w ogrodzie i szklarniach gatunki zagrożone i ginące.
Wspierają działania związane z wdrażaniem zadań Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), której celem jest ochrona zagrożonych gatunków roślin i zwierząt będących przedmiotem międzynarodowego handlu.

Ogród jest także ważną instytucją edukacyjną. Popularyzują wiedzę nie tylko o florze Polski i świata, ale także o lokalnych i globalnych zagrożeniach klimatycznych i żywnościowych. Opowiadają o potrzebie zbliżenia do przyrody, życia w zgodzie z nią oraz inspirują do jej poznawania i ochrony.

Venue Details
  • Location
  • Category
  • Address
    Aleje Ujazdowskie 4, 00-478 Warszawa
Venue Details
  • Location
  • Category
  • Address
    Aleje Ujazdowskie 4, 00-478 Warszawa
Venue Map

Enter your Google Map API from the Theme Settings panel.

error

Obserwujcie nas i subskrubujcie nasze kanały :)

YouTube
YouTube
Instagram